Drejtori

- mbikqyr organizimin dhe drejtimin e shkolles
- mbikqyr mesimdhenien dhe disiplinimin e studenteve ne shkolle
- ndihmon qe te krijohet keshilli i shkolles
- ndjek takimet e keshillit
- mbeshtet dhe inkurajon aktivitetet dhe veprimet e keshillit
- konsultohet me keshillin mbi ceshtje edukative dhe referon rekomandimet e bera nga bordi, nese e sheh te nevojshme
- i ofron informacion keshillit dhe sherben si burim informacioni tek Ministria mbi rregulloret dhe politikat e bordit
- ndihmon keshillin qe te komunikoje informacion me komunitetin e shkolles, duke perfshire:
- daten, oren, dhe vend ndodhjen e zgjedhjeve te keshillit
- rezultatet e zgjedhjeve te keshillit
- datat, oret, dhe vend ndodhjen e takimeve te rregullta te keshillit
- bėn raportin vjetor
- merr ne konsiderate rekomandime te bera nga keshilli dhe i ofron konsulence keshillit  mbi cdo veprim te marre mbi baze te ketyre rekomandimeve.
Drejtori i Shkollės
Postuar: 31.05.2012

 • Drejtori i njė shkolle komunale zgjedhet sipas procedurės sė paraparė nė pikėn 13.5 (a) tė Ligjit mbi arsimin fillor dhe tė mesėm tė Kosovės si dhe Udhėzimit Administrativ MASHT-it nr. 19/2002.
 • Drejtori i Shkollės zgjedhet nė bazė tė konkursit publik, afati i paraqitjes ėshtė 15 ditė nga dita e shpalljes publike, nė tabelėn e shpalljeve zyrtare nė shkolla, komunė dhe mjete tė informimit publik sė paku nė dy tė pėrditshme.
 • Drejtorin e Shkollės e zgjedhė MASHT-i nė bazė tė rekomandimit tė komisionit pėr zgjedhjen e drejtorit nė pajtim me Udhėzimin Administrativ MASHT-it Nr. 19/2002.
 • Personi i zgjedhur pėr poziten e Drejtorit tė Shkollės duhet tė pėrmbush kushtet e parapara nė Ligjin mbi Shėrbimin Civil dhe kushtet e veēanta: pėrvoja e punės sė paku 3 vjet nė procesin edukativo-arsimor dhe kualifikimin e caktuar : nė shkollat e mesme fakulteti pėrkatės, ndėrsa nė shkollat fillore nė mungesė tė kandidatit me fakultet mund tė emėrohet kandidati me Shkollė tė Lartė pėrkatėse. MASHT-i do tė nxjerrė njė Udhėzim Administrativ pėr tė pėrcaktuar llojin e kualifikimeve pėrkatėse.
 • Drejtori i Shkollės mund tė shkarkohet nga ana MASHT-it pėr arsyet e parapara me ligjn mbi arsimin fillor dhe tė mesem tė Kosovės, pika: 24.4 (a,b,c,d)
 • Pėr tė pėrcaktuar pėrgjegjėsinė disiplinore tė drejtorit zbatohet procedura administrative e parapar nė Udhėzimin Administrativ Disiplina e Stafit Arsimor DASH nr.21/2001./
 • Njė komision i caktuar nga MASHT-i dhe Komuna do tė pėrbėjnė Komisionin disiplinor komunal i cili do tė shqyrtojė rastet e inicuara nga palėt, komuna ose ministria.
 • MASHT-i do tė vendos nė instancė perfundimtare administrative ndaj vendimit tė komisionit disiplinor.
 • Nė rast se Drejtori i shkollės pėr ndonjė arsye largohet nga puna atėher organi i cili e ka zgjedhur e emėron nje ushtrues tė detyrės sė drejtorit deri nė tre muaj.

Pėrgjegjėsitė e Drejtorit tė Shkollės

 • Duke iu nėnshtruar pėrgjegjėsive ndaj MASHT-it, komunės dhe Kėshillit tė Shkollės,drejtori ėshtė pėrgjegjės pėr organizimin e procesit mėsimor dhe planin e punės, objektivat,vlerėsimin dhe administrimin e pėrgjithshėm tė shkollės.
 • Drejtori ėshtė i obliguar tė paraqes rapor vjetor pėr veprimtarin e shkollės dhe tė jep informacione tė tilla sa herė qė kėrkohet nga komuna dhe MASHT-i.
 • Drejtori i shkollės cakton jė zėvendės, nga radhet e kolektivit tė shkolles, i cili merr funksionet e tij kur ai/ajo mungon nė rastet kur shkolla nuk ka Zevendės Drejtor tė pėrcaktuar sipas nėnit 7. mė poshtė
 • Drejtori i shkollės ėshtė Sekretar i Kėshillit tė Shkollės. Drejtori i raporton Kėshillit tė shkollės, sipas kėrkesės, pėr financat dhe aktivitetet e shkollės, ka tė drejt tė propozoj zgjedhje dhe tė debatoj por nuk ka tė drejt vote.
 • Pėrgjigjet pėr tė gjitha aktivitetet e arsimtarėve dhe personelit profesional dhe ndihmės tė shkollės.
 • Kujdeset pėr mirėqenien dhe sigurinė e tė gjithėve nė shkollė,
 • Bashkėpunon me Kėshillin e Prindėrve tė shkollės,
 • Kujdeset pėr pėrfshirjen dhe vijimin e nxėnėsve nė shkollė,
 • Ndėrmerr masa disiplinore ndaj arsimtarėve, dhe personelit tjetėr nė shkollė,
 • Ndėrmerr masa disiplinore ndaj nxėnėsve,
 • Paraqet nevojen pėr arsimtar dhe personel tjeter tė shkollės dhe merr pjesė nė komisionin pėr emrimin e tyre me tė drejtė tė plotė vote.
 • Pėrfaqėson shkollėn nė instanca tė ndryshme
 • Kryen detyra tė tjera tė caktuara nga MASHT-i dhe komuna. Nė shkollat ku ka mė pak se 250 nxėnės, drejtori duhet qė tė mbajė sė paku 10 orė nė procesin mėsimor.

Zėvendėsdrejtori i Shkollės


 • Shkolla mund tė ketė zėvendėsdrejtor nėse ka mė tepėr se 1000 (njėmijė nxėnės)
 • Procedura e zgjedhjes dhe e shkarkimit tė zėvendėsdrejtorit ėshtė e njejtė sikur pėr drejtor tė shkollės

Pėgjegjėsitė e Zėvendėsdrejtorit tė shkollės

 • Nė munges tė drejtorit e zėvendėson atė,
 • Ndihmonė dhe kėshillon drejtorin e shkollės nė administrimin dhe realizimin e tė gjitha aktiviteteve nė shkollė,
 • Ndihmonė nė bashkėrendimin e aktiviteteve profesionale tė tė gjithė arsimtarėt dhe personelin tjetėr nė shkollė,
 • Ndihmon nė perkujdesjen e mirėqenies dhe sigurisė nė shkollė,
 • Ndihmon nė punėn me prindėrit dhe rrethin lidhur me profilin dhe aktivitetet e shkollės,
 • Mbanė orė mėsimi kurdoherė qė mungojnė arsimtarėt, dhe
 • Kryenė detyra tjera tė caktuara nga drejtori i shkollės.


Rr: De Rada, p.n, 20000 Prizren, Republika e Kosovės
Tel: 029 222-327
shfmu.eminduraku@hotmail.com

Historiku i shkollės
Shkolla fillore "Emin Duraku" punėn e vet edukativo - arsimore e filloi nė Nėntor tė vitit 1955. Nė vitin e parė tė punės ka patur 19 paralele me 674 nxėnės tė regjistruar:
Parlamenti i Nxėnėsve
Detyrat kryesore e tė cilit janė tė zhvillimit tė demokracisė, ushtrimin dhe mbrojtjen e nxėnėsve dhe pėr tė zhvilluar bashkėpunimin me organizata tė tjera tė ngjashme nė qytetin tonė dhe mė gjerė.
Futbolli Femrat
Me ekipin e futbollit tė vajzave nga SHFMU "Emin Duraku" nga Prizreni (finalist nė turnirin ndėrshkollor tė organizuar nga Shoqėria Civile nė Gjakovė dhe Amabasada amerikane)dhe mėsim
Basketbollistėt
Pėr nder tė 100 Vjetorit  tė Pavarsisė sė Shqipėrisė u organizuan garat sportive nė disa disciplina  nė nivele Komunale, Regjionale dhe tė Kosovės ku mori pjesė edhe shkolla e jonė.