Dita e Shkollės 21-Prill-2011
Fjala hyrėsese e drejtorit
Edhe kėnga nuk mungoi Kl. IX2
Fascinuan kl. VI1
Folklori par. shqipe
Folkori par. turke
Hijeshuan programin
Himni
Himni i Kosoves
Ishin te mrekullueshem
Kl. I1
Kl. V4
Konferansieret
Kori i shkolles
Loja kl
Mesimdhenesit
Mysafiret
Na prezantuan stinet e vitit
Ndarja e mirnjohjeve
Percjellja e programit
Recitali
Recitali i kl. te ulta
Recitali ne gj. Turke
U deshmuan me loje ritmike
Himni kombetar dhe i Kosoves
Kremtimi i Dites se shkolles-2011

Historiku i shkollės
Shkolla fillore "Emin Duraku" punėn e vet edukativo - arsimore e filloi nė Nėntor tė vitit 1955. Nė vitin e parė tė punės ka patur 19 paralele me 674 nxėnės tė regjistruar:
Parlamenti i Nxėnėsve
Detyrat kryesore e tė cilit janė tė zhvillimit tė demokracisė, ushtrimin dhe mbrojtjen e nxėnėsve dhe pėr tė zhvilluar bashkėpunimin me organizata tė tjera tė ngjashme nė qytetin tonė dhe mė gjerė.
Futbolli Femrat
Me ekipin e futbollit tė vajzave nga SHFMU "Emin Duraku" nga Prizreni (finalist nė turnirin ndėrshkollor tė organizuar nga Shoqėria Civile nė Gjakovė dhe Amabasada amerikane)dhe mėsim
Basketbollistėt
Pėr nder tė 100 Vjetorit  tė Pavarsisė sė Shqipėrisė u organizuan garat sportive nė disa disciplina  nė nivele Komunale, Regjionale dhe tė Kosovės ku mori pjesė edhe shkolla e jonė.